rolex replica| fake watches| replica watch| fake rolex datejust| replica iwc| fake watches|

Genel Kimyasalları | Kartepe Kimya

Genel Kimyasalları

Ticari İsmi : ALÜMİNYUM SÜLFAT
Kimyasal İsmi : Alüminyum Sülfat
Kullanım Amacı :

İçme ve Atıksu arıtma tesislerinde çöktürme ajanı olarak kullanılır. Ayrıca mordan olarak boya ve tekstil sektöründe kullanılır.

Ticari İsmi : AMONYAK
Kimyasal İsmi : Amonyak
Kullanım Amacı :

Gübre, ilaç, boya, parfüm, temizlik maddelerin üretiminde kullanılmaktadır.

Ticari İsmi : AMONYUM BİFLORÜR
Kimyasal İsmi : AMBI
Kullanım Amacı :

Cam işleme, metal yüzey işleme, ahşap koruyucularının üretiminde kullanılmaktadır. Ayrıca bakteri öldürücü olarak şeker fabrikalarında, bira fabrikalarında ve damıtma tesislerinde kullanılmaktadır.

Ticari İsmi : AMONYUM KLORÜR
Kimyasal İsmi : Amonyum Klorür
Kullanım Amacı :

Tekstil ve deri sektöründe, kumaş baskısında ve boyamada kullanılır. Metallerin çinko kaplamasında ve kalaylanmasında dekapajlama ajanı olarak kullanılır. Ayrıca sığırlar için yem desteği olarak da kullanır.

Ticari İsmi : ANYONİK POLİELEKTROLİT
Kimyasal İsmi : ANYONİK POLİELEKTROLİT
Kullanım Amacı :

Atık su arıtımında kullanılır.

Ticari İsmi : ASETİK ASİT
Kimyasal İsmi : Asetik Asit %100-%80
Kullanım Amacı :

Vinil asetat üretiminde, kauçuk imalatında koagülatör olarak, gıda sektöründe sirke yapımında kullanılır. Ayrıca tekstil, deri, kozmetik ve ilaç sektörlerinde pH düşürücü olarak da kullanılır.

Ticari İsmi : ASETON
Kimyasal İsmi : Aseton
Kullanım Amacı :

Solvent uygulamalarında kullanılır.

Ticari İsmi : ATMP
Kimyasal İsmi : ATMP
Kullanım Amacı :

Soğutma suyu muamelesi, kazan suyu muamelesi, endüstride ve kurumsal temizlikte ve genel amaçlı metal iyon kontrolünde kullanılır.

Ticari İsmi : BAKIR SÜLFAT (GÖZTAŞI)
Kimyasal İsmi : BAKIR SÜLFAT (GÖZTAŞI)
Kullanım Amacı :

Tarım sektöründe fungisit ve herbasit olarak kullanılır. Ayrıca boya ve tekstil sektöründe mordan olarak kullanılır.

Ticari İsmi : BARYUM KLORÜR
Kimyasal İsmi : Baryum Klorür
Kullanım Amacı :

Kostik klorin fabrikalarında tuzlu su çözeltilerinin saflaştırılmasında, ısıl işlem tuzlarının üretiminde, çelik yüzey sertleştirmede ve pigment boya üretiminde kullanılır.

Ticari İsmi : BONCUK KOSTİK
Kimyasal İsmi : Sodyum Hidroksit
Kullanım Amacı :

Sodyum hidroksit, payet. Endüstride birçok kimyasal maddenin yapımında, yapay ipek, sabun, kağıt boya, deterjan endüstrisinde, gıda sanayii arıtmalarında ve petrol rafinelerinde kullanılır.

Ticari İsmi : BORAKS
Kimyasal İsmi : Sodyum Tetraborat
Kullanım Amacı :

Orta dereceli bir alkali çözelti oluşturan Boraks iyi bir su yumuşatıcısı olarak, deterjan, temizleme malzemeleri ve kozmetiklerin yapımında kullanılır. Yalıtımda, metal sanayiide, fotoğrafçılıkta, çimento ve deri endüstrisinde; ateşe dayanıklı malzeme yapımında; yangın söndürücülerde; tekstil boyalarında, böcek öldürücüler (karıncalar), yapıştırıcı yapımında kullanılır.

Ticari İsmi : BORİK ASİT
Kimyasal İsmi : Borik Asit
Kullanım Amacı :

Isıya dayanıklı cam, yanmaz kumaşlarda, elektroliz banyolarında, deri üretiminde, porselen parlatmada, çelik sertleştiricilerde kullanılır. Kozmetik ve ilaç sektöründe ise, orta derecede antiseptik ajan ve emülsifiye edici olarak gargaralarda, göz damlalarında, cilt losyonlarında, şampuanlarda kullanılır.

Ticari İsmi : BUTİL DİGLİKOL
Kimyasal İsmi : Butil Diglikol
Kullanım Amacı :

Düşük uçuculuk özelliğiyle, fırınlama bitişleri için akış destekleyici olarak kullanılır.

Ticari İsmi : BUTİL GLİKOL
Kimyasal İsmi : Butil Glikol
Kullanım Amacı :

Yüzey tozumasını engelleyici, kurum geciktirici, yüzey düzenleyici olarak; çabuk kuruyan laklarda, verniklerde çözücü solvent olarak görev yapar. Deterjan sektöründe ve oto bakım ürünlerinde çözücü ve temizleyici olarak kullanılır.

Ticari İsmi : ÇİNKO OKSİT
Kimyasal İsmi : Çinko Oksit
Kullanım Amacı :

Antibakteriyel özelliğinden dolayı ilaç ve kozmetik sanayinde, UV koruyucu olarak boya sektöründe ve tekstil sanayinde doğu malzemesi olarak kullanılır. Seramik, cam ve metal yüzey kaplama sanayinde direnç arttırıcı özelliği vardır.

Ticari İsmi : ÇİNKO SÜLFAT
Kimyasal İsmi : Çinko Sülfat Heptahidrat
Kullanım Amacı :

Toprak pH düzenleyici olarak ve bitki gelişiminde destek ürünlerin üretiminde kullanılır. Ayrıca mineral desteği olarak hayvan yemlerinde, diş macununda ve bira sektöründe kullanılır.

Ticari İsmi : DEMİR SÜLFAT
Kimyasal İsmi : Demir Sülfat
Kullanım Amacı :

Yün boyamada ve mürekkep üretiminde bir mordan olarak kullanılır. Bir katalizör olarak, tehlikeli atık muamelesinde, su şartlandırmada ve kimyasal reaksiyonlarda kullanılır. Toprağa demir takviyesi ve bitki gelişiminde destek olarak kullanılır. Ayrıca çim için iyi bir yosun önleyicidir.

Ticari İsmi : DEMİR III KLORÜR
Kimyasal İsmi : Demir III Klorür
Kullanım Amacı :

Evsel ve endüstriyel su arıtma işlemlerinde, elektronikte baskılı devrelerin üretilmesinde, çamur şartlandırma, bakır aşındırma işlemlerinde ve tekstil (mordan olarak) kullanılmaktadır.

Ticari İsmi : DİAMONYUM FOSFAT (DAP)
Kimyasal İsmi : DİAMONYUM FOSFAT (DAP)
Kullanım Amacı :

Gübre ve yangın önleyici olarak kullanılır. Gıda sektöründe ise şarap yapımında ve bira üretiminde maya besiyeri olarak kullanılır.

Ticari İsmi : DİETANOLAMİN
Kimyasal İsmi : DEA
Kullanım Amacı :

Nötralizasyon işlemlerinde ve aktivatör olarak, anyonik ve non-iyonik yüzey aktiflerin üretiminde, fotografik kimyasalların üretiminde, gaz temizleyici absorbsiyon yardımcısı olarak kullanılır. Deterjanlarda, araba yıkama şampuanlarında, genel yağ gidericilerde, wax uzaklaştırıcılarda nötralize ajan ve korozyon önleyici olarak kullanılır.

Ticari İsmi : DİETİLEN GLİKOL
Kimyasal İsmi : DEG
Kullanım Amacı :

Doymamış poliester reçinelerinin üretiminde, poliüretanlar ve plastikleştiricilerde kullanılır. Antifriz yapımında, ağaç ve sunta sanayinde ve tütün endüstrisinde bir nem tutucu olarak kullanılır.

Ticari İsmi : DISSOLVINE NA
Kimyasal İsmi : E.D.T.A. 4NA
Kullanım Amacı :

Tekstil, kozmetik ve sanayide metal iyonlarını kontrol etmek için kullanılır.

Ticari İsmi : ETİL ASETAT
Kimyasal İsmi : Etil Asetat
Kullanım Amacı :

Çeşitli aplikasyonlar çözücü ve seyreltici olarak kullanılır.

Ticari İsmi : FORMALDEHİT
Kimyasal İsmi : Formaldehit
Kullanım Amacı :

Başlıca reçine imalatında ve kimyasal üretim ara maddesi olarak kullanılmaktadır. Formaldehit reçineler köpük yalıtımı malzemelerinin yapımında, sunta ve kontraplak imalinde tekstil ürünlerinin işlenmesinde kullanılır. Tıbbi laboratuvarda koruyucu sıvı ve sterilize edici madde olarak kullanılmaktadır.

Ticari İsmi : FORMİK ASİT
Kimyasal İsmi : Formik Asit %85
Kullanım Amacı :

Çeşitli sektörlerde dezenfektan, solvent, bronzlaştırıcı ajan, metal temizleyici, ağartıcı ve kumaş boyama maddesi olarak kullanılır.

Ticari İsmi : FOSFORİK ASİT
Kimyasal İsmi : Fosforik Asit %85
Kullanım Amacı :

Kola gibi yumuşak içeceklerin asitlendirilmesi, Cottage proses peynirinin, katı yağın ve shorteninglerin üretilmesi, imitasyon jölelerin üretilmesinde pH kontrolü, maya üretiminde besiyer bileşeni, fosfatlı gübre üretiminde, seçili işlenmiş gıda ürünlerinde bakteri gelişiminin kontrolü, kireçleme sonrası şeker özsularının berraklaştırılmasında çökeltici ajan ve fosfat tuzlarının üretilmesi için kullanılır.

Ticari İsmi : GLİSERİN
Kimyasal İsmi : Gliserin
Kullanım Amacı :

Kozmetik-deterjan, ilaç ve gıda sektöründe, birçok üründe bir bileşen ve nemlendirme ajanı olarak kullanılır.

Ticari İsmi : HAFİF SODA (Sodyum Karbonat)
Kimyasal İsmi : Sodyum Karbonat
Kullanım Amacı :

Cam, deterjan, kimya sanayii, sabun, tekstil, kağıt, döküm sanayii, petrol rafinerileri ve diğer sodyum bileşiklerinin üretiminde kullanılır.

Ticari İsmi : HEDP
Kimyasal İsmi : HEDP
Kullanım Amacı :

Metal iyonlarının kontrolü ve kompleks oluşturma özelliği vardır. Kozmetik-deterjan sanayinde, çamaşır suyu ve hipo içeren formüllerde stabilizör olarak kullanılır, ambalajların şişme problemlerini de önler. Yüzme havuzlarında klor direncini sağlar, leke ve kabukları ortadan kaldırma özelliği gösterir (Kullanım düzeyi 1-15 ppm aktif madde); endüstriyel ve kurumsal uygulamalarda, durulama ve dezenfeksiyon solüsyonlarında kullanılır. (Tipik kullanım konsantrasyonları %1 aktif madde)

Ticari İsmi : HİDRAZİN HİDRAT
Kimyasal İsmi : HİDRAZİN HİDRAT
Kullanım Amacı :

Polimer yapılı köpüklerin eldesinde bir köpürtücü ajan olarak; roket yakıtlarında ve hava yastıklarında kullanılan gaz öncülerinin eldesinde; bazı böcek ilaçlarında kullanılır.

Ticari İsmi : HİDROFLORİK ASİT
Kimyasal İsmi : Hidroflorik Asit
Kullanım Amacı :

Cam şekillendirmede, yüksek oktanlı benzin yapımında da kullanılır. Ayrıca alüminyum ve uranyumun saflaştırılması, çamaşır ürünlerinde pas uzaklaştırılması, yağ endüstrisinde katalizör gibi konularda bulunmaktadır.

Ticari İsmi : HİDROJEN PEROKSİT
Kimyasal İsmi : Hidrojen Peroksit %50
Kullanım Amacı :

Kağıt sanayinde kağıtların beyazlaştırılmasında, tekstil sektöründe kumaşların ağartılmasında kullanılır. Bileşik ayrıca dezenfektasyon, oksitleme, antiseptik üretimi ve roket yakıtı üretiminde de kullanılmaktadır.

Ticari İsmi : HİDROKLORİK ASİT
Kimyasal İsmi : Hidroklorik Asit
Kullanım Amacı :

Tuz ruhu, çeliğin dekapajı, organik bileşiklerin oluşturulması, inorganik maddelerin sanayi dallarında üretimi ve gıda, ilaç, havuz ve içme suyundaki pH değerlerini kontrol etmekte kullanılmaktadır.

Ticari İsmi : IZOPROPIL ALKOL
Kimyasal İsmi : IPA
Kullanım Amacı :

Isıya dayanıklı cam, yanmaz kumaşlarda, elektroliz banyolarında, deri üretiminde, porselen parlatmada, çelik sertleştiricilerde kullanılır. Kozmetik ve ilaç sektöründe ise orta derecede antiseptik ajan ve emülsife edici olarak gargaralarda, göz damlalarında kullanılır.

Ticari İsmi : KALSİYUM KARBONAT
Kimyasal İsmi : KALSİT
Kullanım Amacı :

Kalsiyum karbonat, sanayide mermer, tebeşir ve kireçtaşı, boya malzemelerinin, PVC üretiminde ve seramik yapımında kullanılır. Ayrıca tıp alanında ve gıda katkı maddesi olarak da uygulama alanları vardır.

Ticari İsmi : KALSİYUM KLORÜR
Kimyasal İsmi : Kalsiyum Klorür
Kullanım Amacı :

Yağ çıkarmada ve yollar için buz kırmada kullanılır. Gıdalarda doku sertleştirici olarak rol oynar.

Ticari İsmi : KAPS
Kimyasal İsmi : Ağır Kir Yağ Sökücü
Kullanım Amacı :

Ağır kir-yağla kaplanmış, zift, gres, katran gibi birçok kaplama malzemesini yüzeyden temizler. Plastik, mermer, taş, metal ve ahşap yüzeylerdeki ağır yağlar ve benzeri inatçı kirlerin temizlenmesinde kullanılır. Yüzeylerde yüksek derece parlaklık sağlar.

Ticari İsmi : KATYONİK POLİELEKTROLİT
Kimyasal İsmi : KATYONİK POLİELEKTROLİT
Kullanım Amacı :

Atık su arıtımında kullanılır.

Ticari İsmi : KOSTİK SODA
Kimyasal İsmi : Sodyum Hidroksit %48-%32
Kullanım Amacı :

Sodyum Hidroksit, likit ve payet. Endüstride birçok kimyasal maddenin yapımında, yapay ipek, sabun, kağıt, boya, deterjan endüstrisinde, gıda sanayii arıtmalarında ve petrol rafinelerinde kullanılır.

Ticari İsmi : KÖPÜK KESİCİ
Kimyasal İsmi : KÖPÜK KESİCİ
Kullanım Amacı :

Köpük kesiciler, bir solüsyonun veya emülsiyonun yüzey gerilimini azaltarak köpük oluşturmasını engeller. Sıvı deterjanlarda ve tekstil yardımcılarında, arıtma tesislerinde kullanılır. Gıda üretiminde, taşmayı ve köpürmeyi engelleyici olarak kullanılır.

Ticari İsmi : MAGNEZYUM KLORÜR
Kimyasal İsmi : Magnezyum Klorür
Kullanım Amacı :

Suda ve alkolde çözünür. Çimento, delme ve öğütme çarklarında, kimyasal üretim ve toz bağlamda, magnezyum metal ve üretiminde, ateş geçirmezlik ajanlarında, tekstil ve kağıt üretiminde katkı olarak, dezenfektanlarda, yangın söndürücüler ve seramiklerde, gıda sektöründe pıhtılaştırıcı olarak kullanılırlar. Sıvı hali, karayollarında buz karşıtı veya buz bozucu olarak kullanılır.

Ticari İsmi : MEKANİK TABLET TUZ
Kimyasal İsmi : Mekanik Tablet Tuz
Kullanım Amacı :

Ticari İsmi : METİL ETİL KETON
Kimyasal İsmi : MEK
Kullanım Amacı :

Solvent olarak yüzey kaplamalarda, boya sökücülerde, yapıştırıcılarda ve baskı mürekkeplerinde kullanılır. Ayrıca yağ ve kir sökücü olarak profesyonel temizlik ürünlerinde kullanılır.

Ticari İsmi : METİLEN KLORİT
Kimyasal İsmi : Metilen Klorit
Kullanım Amacı :

Kauçuk, metal ve tekstil sanayilerinde, ilaç endüstrisinde şişe yıkamada temizleyici ajan olarak, aerosol uygulamalarında solvent buhar bastırmada ve genel temizlik solventi olarak kullanılır. Esnek poliüretan köpükler için bir köpük şişirici ajan olarak, böcek ilaçlarında bir itici olarak, hava tazeleyiciler ve boyalarda kullanılmaktadır.

Ticari İsmi : MONOETANOL AMİN (MEA)
Kimyasal İsmi : MEA
Kullanım Amacı :

Deterjanlarda, araba yıkama şampuanlarında, genel yağ gidericilerde, wax uzaklaştırıcılarda nötralize ajan ve korozyon önleyici ve zirai kimyasallarda, ilaç ürün formülasyonlarında yapıştırıcı olarak kullanılır. Zamklar, lateks ve fotoğraf geliştiriciler için dağıtıcı ajanlarda, kauçuk vulkonizasyonu tetikleyicilerde, korozyon önleyicilerde, pH kontrolöründe, ara madde sentezlerinde, vernik, boya, wax ve cila ıslatma ajanlarında kullanılır.

Ticari İsmi : MONOETİLEN GLİKOL (MEG)
Kimyasal İsmi : MEG
Kullanım Amacı :

Soğutma sıvısı, antifriz, fren sıvısı, polyester film ve elyaf, alkit reçine, boya, vernik ve mürekkep imalatlarında kullanılır. Su bazlı emülsiyon boyalar için antifriz ve kuruma geciktiricidir.

Ticari İsmi : MONOPROPİLEN GLİKOL
Kimyasal İsmi : MPG
Kullanım Amacı :

Aroma ve esans sanayinde, ilaç ve kozmetik sektöründe, solvent emülsiyon oluşumunda bir koruyu ve yağlayıcı olarak kullanılır. Doğal özlerden aktif özlerini elde etmek için bir ekstrakte edici olarak, tütün sanayinde ve poliüretan/poliester reçinelerde kullanılmaktadır. Ayrıca nemlendirici ve koruyucu olarak gıda sektöründe kullanılır.

Ticari İsmi : NİTRİK ASİT
Kimyasal İsmi : Nitrik Asit
Kullanım Amacı :

Gübre, patlayıcı maddeler, boya ve ilaç yapımında ve maden işlemeciliğinde kullanılır. Gümüş ve altını saflaştırma ve hidroklorik asit ile karışımları (Aqua Regia) altını çözücü olarak kullanılır.

Ticari İsmi : OKZALİK ASİT
Kimyasal İsmi : Okzalik Asit
Kullanım Amacı :

İlaç sanayinde saflaştırma ajanı olarak, tekstil sanayinde ve ahşap için ağartıcı olarak, temizlik ürünlerinde ve metal sanayinde pas uzaklaştırıcı olarak, Atıksu işleme sanayinde kalsiyum iyonlarını sudan uzaklaştırmada, fotoğraf için indirgeme ajanı ve mürekkep uzaklaştırıcı olarak kullanılır.

Ticari İsmi : OLEİK ASİT
Kimyasal İsmi : Oleik Asit
Kullanım Amacı :

Sabun üretiminde ve birçok sektörde emülgatör ve yumuşatıcı ajan olarak kullanılmaktadır.

Ticari İsmi : PAYET KOSTİK
Kimyasal İsmi : PAYET KOSTİK
Kullanım Amacı :

Sodyum Hidroksit, payet. Endüstride birçok kimyasal maddenin yapımında, yapay ipek, sabun, kağıt, boya, deterjan endüstrisinde, gıda sanayii arıtmalarında ve petrol rafinelerinde kullanılır.

Ticari İsmi : PERKLORETİLEN
Kimyasal İsmi : PERKLORETİLEN
Kullanım Amacı :

Birçok uygulamada yaygın olarak da kuru temizlemede solvent olarak ve leke giderici gibi tüketici ürünlerinin içinde bileşen olarak yer alır. Ayrıca otomotiv ve diğer metalle ilgili sektörlerde metal üzerindeki yağları almak amacıyla kullanılır. Diğer bir kullanım alanı ise HCFC gibi soğutucuları üretimidir.

Ticari İsmi : POLİ ALÜMİNYUM KLORÜR
Kimyasal İsmi : PAK17
Kullanım Amacı :

İçme suyu ve atık su arıtımında, kağıt endüstrisinde kullanılır.

Ticari İsmi : POLİ ALÜMİNYUM KLORÜR TOZ
Kimyasal İsmi : PAK30
Kullanım Amacı :

Endüstriyel atık su veya içme suyu arıtımında yaygın olarak kullanılan bir koagülant (pıhtılaştırı) kimyasaldır.

Ticari İsmi : POTAS KOSTİK
Kimyasal İsmi : Potas Kostik (KOH)
Kullanım Amacı :

Alkalik bir baz olarak, sıvı sabun ve arap sabunu gibi birçok temizlik ürününün yapımında, geri dönüşümlü kağıtların yapımında, gübre yapımında ve tarım ilaçlarında, pillerde elektrolit olarak, tıpta ve endüstriyel kimyada kullanılır.

Ticari İsmi : POTASYUM KARBONAT
Kimyasal İsmi : Potasyum Karbonat
Kullanım Amacı :

Endüstriyel ürünlerde, camlarda, seramiklerde, patlayıcılarda, gübrelerde ve sırlama endüstrisinde, kişisel bakım ürünlerinde, yumuşak sabunların üretiminde, gıda sanayinde, inorganik tuzların üretiminde, boyalarda ve yün bitirme işlemlerinde kullanılır.

Ticari İsmi : POTASYUM KLORÜR
Kimyasal İsmi : POTASYUM KLORÜR
Kullanım Amacı :

Tarım sektöründe gübre üretiminde ve farmasötik ürünlerde potasyum katkısı olarak kullanılır. Ayrıca potasyum hidroksit ve potasyum metali üretiminde kullanılır.

Ticari İsmi : POTASYUM PERMANGANAT
Kimyasal İsmi : Potasyum Permanganat
Kullanım Amacı :

Denim sektöründe ağartıcı olarak, arıtma sektöründe dezenfekte amacıyla ve deride dezenfektan ve temizleyici olarak kullanım alanı bulunur.

Ticari İsmi : POTASYUM TRİPOLİFOSFAT
Kimyasal İsmi : Potasyum Tripolifosfat
Kullanım Amacı :

Suda çok çözünür, orta alkalilikte çözeltiler verir. Lateks emülsiyon boyalarında pigment dağılımını sağlar. Sıvı deterjanların formülasyonlarında yer alır. Süspanse edici ajan olarak kullanılmaktadır. Diğer kullanımları su muamelesi, boyalar ve kauçuktur.

Ticari İsmi : RAFİNE TABLET TUZ
Kimyasal İsmi : RAFİNE TABLET TUZ
Kullanım Amacı :

Ticari İsmi : SİTRİK ASİT (MONO/ANH)
Kimyasal İsmi : Sitrik Asit
Kullanım Amacı :

Deterjanlarda ve endüstriyel temizleme ürünlerinde, gıdaların ve çeşitli organik maddelerin dayanıklılığını arttırmak için ve bazı alkolsüz içeceklere tat vermek için kullanılır. Şekerleme ve ilaç yapımında da yararlanılır.

Ticari İsmi : SODYUM ASETAT
Kimyasal İsmi : Sodyum Asetat
Kullanım Amacı :

Kuvvetli bir baz ve zayıf asidin tuzu olması, petrol üretimi ve delme çamurlarda, gıda muhafaza, tekstil ve elektrolizle kaplamada tamponlar olarak kullanımına imkan verir. Elastomer endüstrisinde bir geciktirici olarak kullanılır. Deri endüstrisinde tabaklamada, tan (esmerleşme)’de daha düzenli bir etki ve hızlı bir nüfus sağlamak için kullanılır. Boyalar, pigmentler, ilaçlar ve simamik asit gibi organik bileşiklerin üretiminde bir ara maddedir. Ayrıca sabun endüstrisinde ve glukozun saflaştırılmasında kullanılır.

Ticari İsmi : SODYUM BENZOAT
Kimyasal İsmi : SODYUM BENZOAT
Kullanım Amacı :

Asitli gıdalarda mikroorganizma gelişimini engellemek için kullanılır. Meyve suları, gazoz, turşu gibi gıdalarda olduğu gibi ilaç sanayinde de antimikrobiyal madde olarak kullanılır.

Ticari İsmi : SODYUM BİKARBONAT
Kimyasal İsmi : Sodyum Bikarbonat
Kullanım Amacı :

Asitlik düzenleyici, alkali ve yükseltici ajan.

Ticari İsmi : SODYUM BİSULFAT
Kimyasal İsmi : Sodyum Bisulfat
Kullanım Amacı :

Metalde son işlemde, temizlik ürünlerinde, klorlama işlemlerinde suyun pH ını düşürmek için ve yüzme havuzlarında kullanım yeri bulur. Gıda tipi sodyum bisülfata içecek, soslarda, soslar ve dolgular dahil olmak üzere gıda ürünlerinde kullanılır. Ayrıca yaygın olarak et ve tavuk kesme işlemlerinde esmerleşme önlenmesinde kullanım yeri bulur.

Ticari İsmi : SODYUM GLUKONAT
Kimyasal İsmi : Sodyum Glukonat
Kullanım Amacı :

Alkali ve konsantre alkali çözeltilerde mükemmel kompleks yapıcı özelliğiyle, set geciktirici, plastikleştirici/su azaltıcı ve acılık durdurucu olarak, sodyum glukonat gıda, kozmetik-deterjan, ilaç ve birçok endüstride kullanım alanı bulur.

Ticari İsmi : SODYUM HİDROSÜLFİT
Kimyasal İsmi : Shs (%74-%78-%90)
Kullanım Amacı :

Çamaşır suyu üretiminde, tekstilde ağartma işlemlerinde, dezenfektan olarak, su ve Atıksu arıtmada, suların klorlanmasında; kağıt endüstrisinde kullanılmaktadır.

Ticari İsmi : SODYUM HİPOKLORİT
Kimyasal İsmi : Hipo
Kullanım Amacı :

Hatalı boyaların sökülmesinde ve aşındırma baskılarında, polyester elyafın indirgen yıkamasında, pamuk, poliamid, yün ve ipeğin ağartılmasında, pamuğun küp ve kükürt boyalarla boyanmasında kullanılan indirgen maddedir.

Ticari İsmi : SODYUM KLORİT
Kimyasal İsmi : Sodyum Klorit
Kullanım Amacı :

Akrilik, poliamid, asetat ve pamuklu elyafların ağartılmasında kullanılan yükseltgen maddedir.

Ticari İsmi : SODYUM METABİSÜLFİT
Kimyasal İsmi : Sodyum Metabisülfit
Kullanım Amacı :

Koruyucu ve renk açıcı olarak gıda ve tekstil sanayinde kullanılmaktadır. Sülfitleme ajanları özellikle kuru meyve, taze karides, kurutulmuş ve dondurulmuş patateste renk bozulmasını önlemektedirler.

Ticari İsmi : SODYUM METASİLİKAT
Kimyasal İsmi : Sodyum Metasilikat
Kullanım Amacı :

Korozyon önleyici ajan olarak deterjanlarda ve sabunlarda, aşınmadan koruma amacıyla su şartlandırmada, boya ve pigmentler için koruyucu olarak, endüstriyel ürünler (silika jet vs.) için hammadde olarak kullanılır.

Ticari İsmi : SODYUM MOLİBDAT
Kimyasal İsmi : Sodyum Molibdat
Kullanım Amacı :

Tarım sektöründe gübre olarak kullanılır. Ayrıca korozyon inhibitörü olarak metal kaplama ve su şartlandırma gibi çeşitli endüstrilerde kullanılır.

Ticari İsmi : SODYUM PERKARBONAT
Kimyasal İsmi : Sodyum Perkarbonat
Kullanım Amacı :

Okside edici ve ağartıcı ajan olarak, deterjanlarda ve ilaç preparatlarında kullanılır. Genellikle ağır görevli çamaşır deterjanlarında, tüm doku ağartıcılarında, ahşap ve tekstil ağartıcılarında kullanılmaktadır. Ayrıca fıçı boya oksidasyonu ve halı temizleyicilerde de kullanılmaktadır.

Ticari İsmi : SODYUM PERSÜLFAT
Kimyasal İsmi : Sodyum Persülfat
Kullanım Amacı :

Polimerizasyon endüstrisinde başlatıcı olarak, deterjan ve kozmetik ürünlerinde ağartıcı, tekstil endüstrisinde yükseltgen ve metal yüzey işlemde kullanılır. Ayrıca çeşitli kimyasal hammadde ve boyalarının üretiminde kullanılır.

Ticari İsmi : SODYUM SİLİKAT
Kimyasal İsmi : Sodyum Silikat
Kullanım Amacı :

Pamuklu elyafların ön terbiyesinde pas lekelerini önlemek için, reaktif boya ve baskı işlemlerinde ve kasar banyosunda ortamın bazikliğini artırmada kullanılan zayıf bir baz.

Ticari İsmi : SODYUM SÜLFAT
Kimyasal İsmi : Sodyum Sülfat
Kullanım Amacı :

Toz deterjanlarda bir işleme (proses) yardımcısı ve bir doldurucu olarak, Kraft kağıt yapmak için ahşap hamur (macun) prosesi ve erimiş cam prosesinde hava kabarcıklarını uzaklaştırmak bir ajan olarak kullanılır. Ayrıca tekstil boyama proseslerinde, boyanın düzgün bir şekilde nüfuz etmesi için bir düzenleyici olarak, gıdada boyanın renk kuvvetini standardize edici olarak kullanılır.

Ticari İsmi : SODYUM TRİPOLİFOSFAT
Kimyasal İsmi : Stpp
Kullanım Amacı :

Diş macunu, sabun, deterjanlarda ve endüstriyel temizleyicilerde temizleme kabiliyetini iyileştirmek amacıyla ve yapılandırıcı dolgu maddesi olarak kullanılır. STPP nin suyun sertliğini giderici ve kiri çamaşırdan ayırarak kendi bünyesine bağlama özelliği vardır. Ayrıca gıdada koruyucu olarak kullanılır.

Ticari İsmi : SÜLFAMİK ASİT
Kimyasal İsmi : Sülfamik Asit
Kullanım Amacı :

Gıda sektöründeki tatlandırıcıların sentezlerinde ve metal/seramik gibi yüzeyleri temizlemede kullanılır. Ayrıca takma dişleri temizlemekte kullanılan tabletlerde, boyar madde ve pigment yapımında, tarım ilaçlarında ve kağıt endüstrisinde kullanılır.

Ticari İsmi : SÜLFÜRİK ASİT
Kimyasal İsmi : Sülfürik Asit
Kullanım Amacı :

Fosfat gübresi, sentetik deterjanlar, boya ve pigmentler, patlayıcılar, ilaçlar, diğer asitler, parşömen kağıdı, tutkal ve ahşap koruyucuların üretiminde kullanılır. Yağların rafinasyonunda ve petrolün saflaştırılmasında, metal proseslerinde temizleme, elektrolizle kaplama ve demir harici metalürjide kullanılır. Çeşitli proseslerde ve reaksiyonlarda katalizör olarak, pH ayarlayıcısı, solvent olarak, dehidrasyon ajanı olarak ve absorbant olarak kullanılır.

Ticari İsmi : TETRAPOTASYUM PİROFOSFAT
Kimyasal İsmi : (Tetrakal/TKPP)
Kullanım Amacı :

Deterjanlarda, su yumuşatıcısı; metal temizleyici; sabun ve deterjan yapılandırıcı; sertlik stabilizasyonu ve kir dağılımı gibi birçok uygulamada kullanılmaktadır. Ayrıca gıda katkı maddesi olarak; emaye geliştirme; kalay (teneke) kaplama; çini (seramik) kili salaştırma; boyama; yağ-delici çamurlar; sentetik kauçuk üretiminde kullanılır.

Ticari İsmi : TRİETANOL AMİN
Kimyasal İsmi : TEA %85-%99
Kullanım Amacı :

Nötralize edici ajan olarak bulaşık deterjanında, araba yıkama şampuanlarında, sıvı sabun bazlı deterjan formülasyonlarında, kişisel bakım ürünlerinde ve transparan çam yağ bazlı dezenfektanlarda emülsifiye edici bir etkiyle, suda çözünen Tea sabunlarını oluşturmak için; beton öğütmede yardımcı ajan olarak; tekstilde kullanılan yüzey aktiflerin üretiminde kullanılır.

Ticari İsmi : TRİKLORETİLEN
Kimyasal İsmi : Trikloretilen
Kullanım Amacı :

Kir ve leke yıkama maddesi olarak ve birçok uygulamada solvent olarak kullanılır.

Ticari İsmi : TRİSODYUM FOSFAT
Kimyasal İsmi : Trisodyum Fosfat
Kullanım Amacı :

Çok amaçlı temizleyici ve yağ giderici ajandır, buhar kazanı pul (kabuk) uzaklaştırılması ve kireç önleme, su yumuşatmada kullanılır. Gıda sektöründe ise pH kontrolü, sitrik asit ile birlikte ekşilik düzenleyici, eser metal iyonlarını komplekleştirir, peynir dilimlerine esneklik verir, değişmez (uniform) erime özellikleri verir, çırpılmış kremayı stabilize eder, ette renk stabilizasyonu sağlar, et yüzeyi üzerinde fosfat sakalları oluşumunu engeller.

Ticari İsmi : TUZ
Kimyasal İsmi : Tuz
Kullanım Amacı :